2021. január 12., kedd

Használtlaptop vásárlás – Mit? Mennyit? Miért?

Visszatekintő:
A költözés után, az előző oldalról, szépen lassan átmentem a cikkeket.
Így egy-egy új bejegyzés mellett, felkerülnek ezek a régebbi, írások is.
Ez a Visszatekintő!
Jó szórakozást ezekhez is!

Sziasztok!

Első cikkem egy számomra aktuális dologról fog szólni, ami nem más, mint a használt laptop vásárlás. Nemrég sikerült be újítanom egy használt, de számomra új Lenovo T420-as laptopot, egy i5-ös második generációs Intel procival, 4GB, de azóta már 8GB rammal, 500GB winchesterrel, Intel HD Graphics 3000-es grafikus vezérlővel és egy közel 4 órás akksival.

Egy Core 2-es Asus F5GL laptopot váltott, ami egy SSD-vel felszerelve még tökéletesen jó volt szövegszerkesztésre, videónézésre, böngészésre, de néha már meg-meg röccent egy-egy számtás igényesebb feladatnál, így eljött a csere ideje.

Itt közbe szúrnám, hogy volt még egy másik laptop is a tulajdonomban időközben (Panasonic Toughbook CF-51), ami csak Linux rendszerek kipróbálására vettem. De 32bites Intel Centrino Duo procijával, nem volt alkalmas az azóta már többnyire csak 64 bites Linux rendszerek kipróbálására. Így feltéve rá egy 32bites Debian Linuxot, ami akadás mentesen futott rajta szinte minden alap feladatnál, mint böngészés, videónézés, szövegszerkesztés stb., gyorsan túladtam rajta. Azonban erről a linuxos lehetőségről is fogok írni, a cikk későbbi részében.

Szóval mikor rájöttem, hogy ideje lesz a régi laptopom lecserélni, nagyon sokáig agyaltam és kerestem a számomra megfelelő gépet és szinte a véletlennek köszönhető a pillanat amikor megláttam a nekem valót. De addigra a sok kutakodás után már rögtön tudtam, ő az igazi! Ezért is írtam meg ezt a cikket, hogy nektek már könnyebb legyen a keresés és esetleg, ha nem vagytok nagy számtech guruk, akkor is eligazodjatok a számítógépek csodás, de technikai fronton néha kusza világában.

Tehát rájöttünk, hogy le kell cserélni a jóöreg lapost. Mik a teendőink? Lássuk pontokba szedve, ahogyan majd haladunk a cikkben végig;

Vásárlás menete:

·         meghatározni mire használnánk

·         meghatározni mennyink van rá

·         kinézni több helyet

·         átnézni az árukínálatot és az árakat

·         kiválasztani több lehetőséget, majd pedig összehasonlítás után dönteni


Mire kell a laptop?

Én 3 részre osztottam el, hogy ki mire használja a laptopját. általános dolgok, számításigényesebb feladatok, játékra. Nézzük egyenként:

Általános dolgok: az átlagember többnyire átlagos feladatokra tart otthon laptopot. Filmet vagy sorozatot néz rajta. Böngészik, esetleg YouTube-ot vagy Facebook-ot néz rajta, levelezik és néha szöveget szerkeszt.

Ezek nem túl hardverigényes feladatok, viszont manapság a fejlődés miatt, egy 1 magos procival és 1GB rammal ellátott gépet már igencsak megakaszt akár egy YouTube videó is. Szóval ebbe a kategóriába, proci szinten kell legalább egy Core 2-es, de ha lehetőség van rá, akkor egy Core i3, vagy ha pénz is akkor egy Core i5-ös proci. Ram tekintetében minimum 2GB, de inkább 4GB kell, így biztosan nem lesz baj a YouTube videókkal, sőt átlagos használat során semmi mással sem. Merevlemez tekintetében, mindenki maga döntse el mennyi adatot fog tárolni a gépen, és ennek fényében 250GB, 320GB, 500GB vagy 1000GB-os vinyóval rendelkező gépet válasszon, de a legjobb, ha van lehetőség méretet választani gépvásárlásakor. Ebben az esetben éljen a lehetőséggel.

Számítás igényesebb feladatok: Ha esetleg programozni támad kedved, esetleg videót renderelsz, képet szerkesztesz Photoshop-al, vagy egyéb proci izzasztó feladatot végeztetnél szegény laptoppal, nos akkor már nem lesz elég a Core 2-es vagy i3-as processzor főleg nem az 1. generációs. Ide már minimum i5-ös vagy i7-es Intel csoda kell és lehetőleg a 2. generációs, vagy annál is frissebb készletekből. A feladatok nehézségének növekedésével a memória méretet is növelni kell, ide már a 4GB a beugró szint, de javasolt a 8GB-os méret. Hiszen a megnövekedett feladatokat a proci teljesítmény mellett, memóriával is bírnunk kell. Merevlemezt ilyen esetben is a vásárlóra bíznám, de ha valaki videót vág vagy képeket szerkeszt és mindezt minőségileg teszi akkor kell majd a hely a jóminőségű képeknek videóknak, azaz 500GB-tól felfelé ajánlott gondolkozni.

Itt jön be a lehetőség, hogy a winchester helyére egy jóval gyorsabb SSD-t helyezünk be, és az adatokat egy külső vinyón tároljuk. Vagy ha már nincs szükség a lemez meghajtóra, vagy esetleg már nem is jó, akkor eltávolítjuk. Majd a felszabadult helyre vásároljunk egy 1-2 ezer forintos optibay-t, azaz HDD keretet. Végül a merevlemezt ebbe beleszereljük, és a helyére bepakolhatunk egy SSD-t. S erre telepítve a rendszert, is egy nagy gyorsulási görbe felé taszajthatjuk gépünket!

Játékra: S végül az utolsó kategória, a játék! Ez az egyik leg számítás igényesebb feladat, főleg, ha az újabb vagy legújabb játékokkal akarjuk tolni. Ide kell a proci teljesítmény, a memória, egy izmos videókártya és manapság már a merevlemez is, hiszen egy-egy játék bőven megvan akár 50-60 gigabájt is mire feltelepül. Processzorból érdemes a minél újabb generációk közül választani, az i5 vagy i7-es processzor típus kategóriákban. Memória tekintetében meg kell nézni, hogy a laptopban dedikált videókártya van-e. Ha igen akkor az saját memóriával rendelkezik, ami jó esetben 2 vagy 4 gigabájt, de régebbi játékokhoz elég az 1GB is. Ha integrált a kártya, akkor érdemes több memóriával ellátott gépet választani, vagy még külön tetetni bele, hiszen ekkor már nem a sajátját használja, hanem a rendszermemóriát. Összességében tehát ha játékra használjuk a laptopot akkor már elkel a 8, 12 vagy akár a 16 gigabájt memória is.


Mennyink van rá:

Ha megvan mire akarjuk használni a gépet, akkor ezt érdemes összehangolni a pénztárcánkkal is. Hiszen az jó, ha eldöntöttük, hogy egy igazi gamer laptop kell, viszont nincs rá annyi pénzünk. Szóval nézzük mennyit kell a megfelelő laptopra összespórolnunk:

Általános dolgokra: ebben a kategóriában a legolcsóbbak a gépek, mivel nem nagy hardverigényű feladatokra akarjuk használni, így ezt a vásárlást aránylag olcsón meg úszhatjuk. 10.000ft és 30.000 forintkörnyékén már találunk olyan Core 2-es laptopokat, amelyeket 2-4GB rammal szereltek és egy Linux disztribúcióval vagy egy Windows 7-tel, nyugodtan használhatunk netezésre, szövegszerkesztésre, vagy film esetleg sorozat nézésre.


Linux, mint alternatív lehetőség:


Itt térnék ki a Linuxra, mint egy jó lehetőségre. Ha gyenge a hardver, de még jó állapotú a laptop és nem akarjuk kidobni, vagy nem veszi meg senki, akkor érdemes a linuxhoz nyúlni. Ha nagyon gyenge a gép ott a lehetőség például, hogy egy Puppy Linux-ot telepítsünk rá, ami akár egy egymagos, 1 GB rammal szerelt gépet is aránylag gyors géppé tehet, hiszen nagyon kicsi a rendszer hardverigénye.

De Core 2-es gépeket 2 gigabájt rammal és egy valamilyen Linux rendszerrel is érdemileg gyorsíthatunk fel, ha XFCE vagy LXDE asztali környezettel telepítjük a rendszert. Ez az a két grafikus környezet, ami a legkevésbé hardverigényes, így marad elég erőforrás a különböző más feladatok számára. Egyedül arra kell figyelnünk, hogy ha régi a gép valószínűleg csak 32 bites rendszert lehet rátelepíteni, viszont a legújabb Linux disztribúciók egy jó része már csak a 64 bites rendszereket támogatja.

Az én személyesen a Debian Linuxot ajánlom, hiszen ez volt nekem eddig a legstabilabb rendszerem, és Core 2-es gépen 2GB rammal is akadásmentesen futott LXDE környezetben. De vannak a Windowshoz hasonló kinézetű Linux rendszerek is mint például a Linux Mint, vagy egyszerű oldalsávval ellátottak, mint az Ubuntu, vagy a Mac OS-hez hasonlító Deepin Linux.

Szóval hatalmas lehetőség van ezekben a rendszerekben, maximum a telepítésükhöz kell segítség, általános használatra könnyen kitapasztalható rendszerek már a Linuxok is hiszen kiváló grafikus környezettel vannak ellátva és nem kell parancssorból kezelni a rendszert. De, ami a legjobb, hogy full ingyenes a rendszer. Sőt a feltelepítés után már használható és ugyancsak ingyenes szoftverek tömkelegével találjuk szembe magunkat. Van előretelepített böngésző, szövegszerkesztő, táblázatkezelő, dia szerkesztő, videó lejátszó és fájlkezelő is, amit azonnal használatba is vehetünk. S mindezt teljesen ingyen.


Számítás igényesebb feladatok: 30.000- 40.000 forinttól, nagyon jó állapotú Core 2-es gépek válnak elérhetővé, de ezeket érdemes hanyagolni hiszen kicsivel többért már i3, i5-ös gépek is elérhetőek. 50.000 forint környékén akár már második generációtól is. Ezekben átlagosan 4GB ram van, de sok helyen kérhető plusz még egyszer ennyi és 8 gigabájt memóriával már el van a rendszer és jó pár rendszerigényesebb program is. Ez az a kategória, ahol érdemes jól szétnézni, mert olcsón is kilehet fogni jót. Persze ha igazán tudjuk, hogy mi és mire kell nekünk. Én 35.000-ért már találtam 2. generációs i5-ös Dell gépet, 4GB rammal. De gyorsan el is vitték azon a bizonyos hardver adok-veszek oldalon.

Játékra: A játékra alkalmas hordozható gépeket viszont már a használt-külföldről behozott kategóriában is megkell fizetni. Átlagosan 80.000 forint felett kezdődnek a régebbi játékokra is alkalmas gépek, dedikál vrammal, ami itt még átlagosan 2GB. 150.000 Ft környékén már vannak akár 4GB-os dedikált videókártyával szerelt gépek is, amiken nyugodtan futtathatunk újabb játékokat is. Bár ezeknél néha, hogy az ár még megfelelő legyen és ne szálljon el, U jelzésű processzorok vannak az erős videókártya mellé csatlakoztatva, ezeket érdemes kerülni és HQ jelzésű processzoros gépet választani. Viszont aki PUBG-t akar játszani a laptopon, annak itt is fizetni kell a hardverért. Szóval az erős hardvernél az ár is erős lesz, hiszen ez már a 200.000 forintos kategória. Innen felfelé a határ a csillagos ég, de még így is jobban jár az ember mintha 400.000+ jó magyar pénzért venné meg ugyanazt, vagy a hasonló tudású gépet. Hiszen garancia itt is szokott lenni rá, ha nem kéz alól vesszük persze. Ez átlagosan 0,5-1 évet jelent.

Hol keressem a megfelelőt?

Első lehetőségünk egy közelben fekvő számítástechnika szaküzlet, ahol foglalkoznak használt laptopokkal is. Itt pozitívum a személyes vásárlás, és kommunikáció, illetve a garancia lehetősége. Viszont ezek átlagosan belföldi laptopok, a közelből felvásárolva, ami kis készletet eredményezhet drágábban, mint mondjuk egy olyan online boltnál, ahol külföldről behozott nagyszámú gépeket forgalmaznak.  

Második lehetőség, az adok-veszek oldalak és a további online piacterek. Itt lehet a legolcsóbban kifogni gépeket, viszont a minőség nem garantált. Ahogyan az eladói megbízhatóság sem. Ezeken a helyeken, csak olyantól érdemes laptopot vásárolni, akinek magas pozitív értékelése van, lehetőleg zéró negatív visszajelzés mellett. Illetve, ha több laptopot árul az illető, hiszen egy hamis üzlettel remélhetőleg nem akarja elrontani a többi feltett hardverét. S még egy valami, ha lehet sose utaljunk előre, megéri a kicsit több költséggel járó, de biztosabb, utánvételes vásárlás. Egy szó, mint száz, itt pozitív az olcsóság, de negatív az ellenőrizhetőség.

Harmadiknak ott vannak még a kimondottan használt laptopokkal foglalkozó online boltok, webáruházak. Ez talán az arany középút. Se nem kicsi a készletük, illetve nem regionális a kiszolgálásuk, ezáltal olcsóbban adják a gépeket, mint az első körbe eső boltok. Külföldről nagy mennyiségben hoznak be laptopokat, amelyek így relatíve olcsó árakat eredményeznek. Ha baj van a vásárolt eszközzel általában fél-egy év garanciát kaphatsz rájuk és van kihez fordulni hiba esetén, nem úgy, mint egy adok-veszek oldal arctalan eladói között. Illetve többnyire itt van meg a lehetőség a vásárlás előtt eldönteni, hogy például több memóriát esetleg nagyobb háttértárat szeretnénk, persze felárért. De ilyen esetben már a nagyobb hardverrel installálva és feltelepítve érkezik a gép.


A végső döntés: ha megvan, hogy mire használnánk és megvan a ráfordítandó keret is, már elég könnyen összegyűjthetünk pár ajánlatot. Aztán van az, amikor túl sok a lehetőség. Ebben az esetben érdemes egy táblázatot készteni, a laptopok nevével és mellette a hardverek felsorolásával. Miből mennyit és milyen generációs eszközt tartalmaznak. Érdemes még a továbbiakban felírni a talált eszköz milyen oldalon találtuk és megbízhatóság alapján rangsorolni ezt a jellemzőt is a hardverek mellett. Ezek után elég könnyen ráakadhatunk a számunkra legmegfelelőbb használt laptopra, ami a „használt” címke ellenére remélhetőleg még jó sokáig kiszolgál majd bennünket.

Összességében láthatjuk, hogy elég sok mindenre kell és érdemes is odafigyelni. Akárcsak ha új eszközt vásárolnánk. Sőt, ha valaki esetleg új gépet szeretne az is talál a cikkben, számára megfontolandó lépéseket, esetleg csak a Core 2-es és a régebbi generációs processzorokat kell kihagyni, hiszen olyannal új laptopot már úgysem kap. De a fő lépések ott is ugyanazok. Amelyeken, ha mindkét esetben végig haladunk, szinte biztos, egy számunkra minden fontos igényt kielégítő, hardver megvásárlása.

Remélem sikerült segítenem, ha valaki éppen vásárlás előtt áll. Mindenkinek biztonságos és sikeres laptop beszerzést! 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Technikai segítség, régi játékok újrajátszásához modern PC-ken, magyarul

Avagy szenvedéseim, hogy tudjak a Runaway játékokkal játszani, egy mai PC-n! Sziasztok! Mint észrevettétek végigfutott a Runaway első rész...