2021. január 27., szerda

Lutris telepítése, Linux (Manjaro) alatt

Sziasztok!

Egykor még túlontúl igaz volt, hogy Linux alatt nagyon nehézkes játszani. Mert kevés a játék a platformra, illetve ha el is indul egy-egy, eredetileg windows-ra szánt játék, az ehhez szükséges Wine beállítása nehéz és sokszor nyögve nyelős. De ez napjainkra elvesztette az igazság tartalmát. Ennek egyik nagy elősegítője, a Steam mellett, a Lutris. S ebben a bejegyzésben ennek a telepítését fogom bemutatni lépésenként.

Maga a Lutris egy olyan nyitott játék platform, amelynél érdemes online beregisztrálni és elkészíteni egy saját fiókot. Majd a gépre telepített klienssel (ennek a telepítéséhez szükséges lépéseket fogom most bemutatni) összekötni. Ezek után ha bármely játékra rákeresünk, megnézhetjük, hogy mások tapasztalatai alapján, hogy fut a játék Linux-on. Főleg az eltérő klienseknél (futtatókörnyezeteknél) - pl. a Witchernél van ugye Steam-es (Proton), GoG-os (Wine) és egyszerű Windows (DXVK) - láthatjuk a különbséget. Az emberek kipróbálják és leírják a tapasztalataikat, ezek alapján pedig előttünk a döntés hatalma, hogy melyik verziót használjuk. A Lutris nagy előnye azonban főleg ott mutatkozik meg, amikor egy Wine futtatókörnyezetet használó játékot akarunk telepíteni, mert ebben az esetben a program magától elvégzi a szükséges beállításokat, így nekünk ezzel már nem kell foglalkoznunk.

Szóval akkor lássuk is a lényeget a kliens telepítését;

Első lépésként, meg kell látogatnunk a Lutris honlapját a www.lutris.net oldalon. Ezen belül pedig a Download oldalra.


Itt láthatjuk a különféle Linux disztribúciók szerinti felosztást. S minden disztro-nak megfelelően ott vannak a telepítési parancsok. Ezeket kell egyesével kimásolni és konzolban beilleszteni majd végrehajtatni.



Az én esetemben ugye Manjaro linux-ot használok, így az ehhez tartozó, jelen esetben egy sort kell kimásolni, majd a Terminálon belül, beilleszteni, végül pedig végrehajtatni. Ezután kér még egy rendszergazdai jelszót és el is indul a telepítő.


A telepítő összesíti, hogy hány csomagra lesz szükség az alkalmazás teljes telepítéséhez. Kiírja ezek méretét, azaz mennyi helyet foglalnak a letöltés során, majd pedig a teljes telepítés végeztével. Ezután kér még egy megerősítést a telepítéshez, amire ha igent (I majd enter) írunk, elindul a tényleges telepítés. 

A szabad szoftverek "szépsége" de legalább is sajátossága, hogy végig követhetjük a telepítő minden lépését. Nincs semmi elrejtve egy kék csík mögé.


Ha végzett a telepítő azt onnan láthatjuk, hogy feltűnik a gép+felhasználó név a sor elején, azaz új parancsra vár a gép. De nekünk nincs itt már semmi teendőnk, szóval bezárhatjuk a Terminált és a "start menü"-ben a Minden alkalmazás > Játékok menüből, már indíthatjuk is a Lutris kliensét. 



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Technikai segítség, régi játékok újrajátszásához modern PC-ken, magyarul

Avagy szenvedéseim, hogy tudjak a Runaway játékokkal játszani, egy mai PC-n! Sziasztok! Mint észrevettétek végigfutott a Runaway első rész...