2021. január 21., csütörtök

Volt egyszer egy Macbook-om (2009 late)

Visszatekintő:
A költözés után, az előző oldalról, szépen lassan átmentem a cikkeket.
Így egy-egy új bejegyzés mellett, felkerülnek ezek a régebbi, írások is.
Ez a Visszatekintő!
Jó szórakozást ezekhez is!


 Mint a test és lélek

Sziasztok! Hibáztam, mivel a következő témát videóban kellet volna feldolgoznom. De sajnos mire rájöttem erre, már el is kelt az eszköz, amiről a következő sorok, szólni fognak. Így sajnos most csak olvassátok el a bemutatómat, amelyhez képeket is csatoltam.

 Kezdetek:

De kezdjük is az elején. 2020. elején elkezdtem nézegetni Ebay-en a MacBook-okat. Elsőre a Catalina nevű macOS miatt, a 2012 utániakat néztem, mert a rendszer ettől a szériától kezdve támogatja a gépeket. Később egy videónak köszönhetően rájöttem, hogyan telepíthetek nem támogatott Mac-re Catalina rendszert. Ezután már 2009-től néztem a gépeket, amikor is hirtelen feltűnt, március 10.-én, egy 2009. végi gép. Licitáltam és végül, nagy meglepetésemre, meg is nyertem a licitet.



Kb. 3 hét után még is érkezett a laptop Amerikából. De a meló csak ekkor kezdődött. Meg és kitakarítás majd pasztázás. A gép könnyen szétszedhető és moduláris felépítésű, mint azt az Apple-nél már megszokhattuk. 8 kis csavar kicsavarása után már bele is jutottunk a gép belsejébe. Mindennek megvan a helye, s ezeknél a régebbi szériáknál még könnyen cserélhető a merevlemez, a memória vagy a tápegység. Ami szuper hisz, 1 GB rammal jött a gép. Én pedig azonnal vettem is hozzá még egy 4GB-s modult. Ez nem volt egyszerű, mivel a gép csak az 1066Mhz DDR3 ramokat támogatja, de végül szereztem a megfelelőből és megoldottam a dolgot.

Háttértárból egy szuper állapotú, 160GB-s, Apple logós, hdd volt a Mac-ben. Ezt cseréltem egy 120GB-s Kingston SSD-re, amivel bár a tárhely csökkent, de a gyorsaság megsokszorozódott.

Maga a tápegység jó 84%-OS állapotban volt a gépben, azaz simán bírta az átlag használat mellett a 2+ órát.


A gép El Capitan rendszerrel érkezett, ezt egy kis segítséggel Catalina rendszerre cseréltem. Erről bővebben egy lenti szövegdobozban olvashattok.

Töltő nem volt a csomagban, így azt is vettem, mint ahogyan egy tokot is. Ezen felül már nem költöttem az almára többet, hiszen a kora miatt nem is érte volna már meg.

Élmények:

S most jöjjön egy élménybeszámoló a saját megfigyelések és saját érzések felhasználásával. Egy a lényeg ez egy saját vélemény lesz!

Kezdjük is az általános áttekintése az élményeket. A Catalina meg úgy általában a macOS, letisztult szép rendszer. Jó használni, ha megtanulja az ember, hogy mit hol keressen. Kicsit nagyobb előnnyel indul, aki már használt Linuxot. Főleg olyat, aminél nem a klasszikus „tálca” és „start menü” van, hanem egy alsó vagy oldalsó dock, akár a macOS-eknél. Még a beállítások menü is nagyon hasonlít. De például az alkalmazás tár, úgy mutatja a telepített és használatra kész alkalmazásokat akár csak egy Androidos rendszer. Persze ezeket csak azért mondom így összehasonlítva, hogy aki még sosem látott ilyen rendszert, az eltudja képzelni mivel volt dolgom. Főleg mivel az Apple, szerintem hamarabb kezdte használni ezeket a megoldásokat.


Egy szó, mint száz, a rendszer letisztult, könnyen használható az alap dolgokra, mint például böngészés, filmnézés. Ami hiányzott, mint Linux, Windowst, Androidot már használó felhasználónak, az egy előre telepített szövegszerkesztő, és táblázat kezelő. Szóval valami Office. Én személyesen a Libre Office-t telepítettem fel rá, hiszen azt ismerem, mint ingyenes, de főleg megbízható megoldást. Persze elérhető rá a Microsoft Office is, csak jó pénzért. A lényeg, ha egy „valamilyen” Office előre lenne telepítve, akkor teljes lenne az alap használhatóság címszó alatti elégedettségem.

Külön tetszett a rendszerben az előre telepített Podcastok alkalmazás, ami elmenti mit hallgatták vagy éppen, hogy hol tartottál benne. Persze ezt például az IDDQD blog esetében, a SoundClode is tudja Androidon, de szuper, hogy nem kell külön alkalmazást letölteni, vagy böngészőben megnyitni. Csak kikeresed a kedvenc podcastjeidet és el is menti őket egyszerűen. Szuper még a Safari böngésző is. Gyors az egész. Könnyen lementhetőek egy oldalsó sávba, a gyakran látogatott oldalak. Könnyű váltani az oldalak között. Viszont nekem hiányzott egy fordító program. Tudok angolul, de van néha egy-egy valami, amit, ha nem tudok akkor máshol letudom fordítgatni. Itt is lehet, ha keresel egy online szótárat, de beépítve nincs semmi. S csak ezért kellett például letöltenem a Chrome-ot. Nagy hiba szerintem ez az Apple részéről, viszont a következő rendszerben ez már javítva lesz elvileg.

A többi alkalmazás csak átfutottam, az idő alatt míg nálam volt a Mac. De annyit elmondhatok, hogy hozzák a kötelezőt, illetve, ha valaki folyamatosan használja őket akkor rájön, hogyan is használja őket könnyedebben, gyorsabban. Mint minden programot ezeket is tanulni kell.

S most jöjjön az egész dolog lényege. A Catalina egy remek letisztult rendszer, ami érezhetően külön fejlődött az évek során. A fejlesztők nem akarnak ellesni, sehonnan, semmit, vagy másolni már kifejlesztését megoldásokat. Ez remek, de sokszor nagy hiba is. Szuper, mert hardverre fejlesztik a szoftvert, ezáltal olyan gyors és letisztult a rendszer. De egy-két hiba, amit, ha máshonnan hamarabb átvesznek, orvosolható lenne. Lásd a böngészőben lévő fordító hiánya. Egy használható szövegszerkesztő. Jó ez utóbbi lehet csak nekem fáj mert a Windows-hoz sem kapsz semmilyen Office-t, de mint Linux user már eléggé hiányzik a dolog. Hiszen felteszed például a Linux Mint-öt és ott van benne minden, még a Libre Office is az ő esetében.


App Store:

Másik nagy szomorúságom, hogy nincs, csak az Apple által jóváhagyott és sajnos főleg fizetős alkalmazás ok az App Store-ban. Persze ez jó, hiszen nincs lehetőség 3. fél által írt kártékony kód bekerülésére a rendszeredbe. De én inkább azt érzem amire az Apple jól láthatóan ráállt az évek során, hogy egyre kevesebb lesz a hardver eladás. Részben külső (pl. Covid), részben pedig természetes okokból (pl. nem vesz mindenki Mac-et, főleg nem minden évben, telítődik a piac), így a pénzügyi csökkenéseket a fizetős szoftverekkel és támogatással kell behozniuk.

Ide hozható a példa, ami az egyszerű mezei usert érintheti. Megjött a Mac és még akartam nézni mennyi az akksi elhasználódása. Állapotáról nagyjából tájékozódhatsz az beállításokban, de elhasználódást, csak külön program mutat. Ismerős, aki nagy Apple fan, mondott egy alkalmazást, ami kb. 3000ft-ba került volna. Nos, nem vagyok fillérb*szó, de erre még a Windowsra is van ingyenes program. Végül én is találtam egy fapados, kis ingyenes cuccot, ami megmutatta a kért infókat.

Szóval, ha használható és jó progit akarsz akkor fizess, mint a katonatiszt, ennyi a lényeg. Ha nem akarsz fizetni, akkor vagy fapados megoldást találsz, vagy a neten harmadik feles megoldást. Mint esetemben a Libre Office, de ezeket minden esetben a beállításokban engedélyeztetési kell, a program telepítés után.


Program telepítés:

Itt egy újabb plusz pont, hiszen ennyire egyszerű program telepítés csak a Windows-nál van, a maga „next-next-done” megoldásával. Itt letöltöd a honlapról a programot (pl.: Chrome). A letöltött fájlt megnyitod, ezt felilleszti a rendszer. Majd előugrik egy ablak a program ikonjával és az Applikációs mappa ikonjával. Előbbit belehúzod az utóbbiban és települt is a program. Se helyet nem kell megadni, sem pedig, hogy biztos vagy-e benne.

Ez szuper, de ha Linuxot használtál eddig, zavarni fog, ha nem látod mi települ és hova. Én sem nézegetem mindig, de jó tudni, hogy bármikor megtehetném.

Szoftver és hardver:

Mint a test és lélek, amelyek teljes összhangban vannak egymással. Ha lehajtod a Mac fedelét, de nem zársz be semmi, majd később kinyitod, ugyanott folytatható a munkát egy egyszerű bejelentkezés után, mint ahol abba hagytad. De mindezt villámgyorsan. Programok telepítés egyszerű és szintén gyors. Szuper a led a gép alján, azt is látod, ha alszik a gép. Szép az egész kialakítása, a világító alma, a lekerekített élek és ívek. Mondom mindezt, hogy a kezeim közötti gép, egy Unibody volt, nem a manapság megszokott tipikus, szürke MacBook. Nem mindenkinek tetszik ez a forma, de ez pont olyan, mint a fekete Mac; akiknek tetszik, azok visszasírják még évek múlva is. 2009-es gép és mégis gyorsan teszi a dolgát. Hiába régi a hardver, az új szoftver is simán fut rajta, a támogatás megkerülése ellenére. Amit tud a gép, azt gyorsan és remekül végzi el.

Összhang, a test és lélek, a hardver és szoftver között. Mint a Ying és Yang. Ez adja meg a Mac-ek kvintesszenciáját. De ha jobban megtekintjük a „világot jobbá akarjuk tenni” világszemlélet Jobs halálával halt, vagy már előtte, Wozniak kilépésével részben otthagyta az almás céget. Nem tisztem eldönteni ezt. Viszont mindenkinek ajánlom: Walter Isaacson - Steve Jobs című önéletrajzi könyvét.

Konklúzió:

Kinek ajánlom? Egyszerű felhasználók közül bárkinek, akinek van elég pénze, hogy megvegye és fentartsa. Nem az áram kerül sokba, hanem a programok, a kiegészítők. Ha viszont a szabadszoftver és mindannak a híve vagy amit a kezdetekben az Apple és a megalkotóik álmodtak meg, akkor inkább keres egy Linux disztribúciót, egy szinte bármilyen laptoppal. Szoftverközpontból ugyanolyan egyszerű a program telepítés, vagy még könnyebb, mint az App Store-ból. Külső, letöltött program telepítés már nehezebb, de ha megtanulod, közelebb fogsz állni az Apple kezdeti hitvallásához, mint jelenleg ők maguk.

Akinek viszont számít az idő, illetve zenével, videókészítéssel, képszerkesztéssel vagy specifikus dolgokkal foglalkozik. Annak a pénz nem lesz olyannyira hangsúlyos, mint a megtakarított idő, így nekik bátran ajánlom. De a fejlődés miatt, inkább a legújabb MacBook-ok valamelyikét. Viszont nem csak a gépet kell ilyen esetben megvenned, a profi programok is több tízezer forintba fájnak. Final Cut Pro X jelenleg 99.990 Huf. Ezt kikell emelnem. Én valamiért naivan azt hittem, hogy a rendszer tartalmazza, de aztán szembesültem az igazsággal. Viszont, ha munkához kell, akkor meg fog térülni ez az anyagi megterhelés.

Én jelenleg, vicces vagy sem, egy Huawei tabletre váltottam a 2009-es MacBook-ról. Böngészni, filmet/sorozatot nézni, e-maileket írni-olvasni, szöveget vagy táblázatot szerkeszteni, egy külső billentyűzettel használva, tökéletes. Én egy Logitech K400r billentyűzet segítségével pötyögöm be a jelenlegi sorokat is. A billentyűzeten van touchpad, szóval minden adott a könnyed használathoz. Telefontöltővel tölthetem, ami ugye a telefon miatt, mindig van nálam. Ugyanannyit, sőt többet tud akksi szinten, hála az azóta eltelt időnek. Mindezek mellett pedig, hordozhatóbb egy típusfüggetlen laptopnál is. Nekem ez elég. Bőven.

Szóval összefoglalva és szépen megfogalmazva: bárki vegyen Mac-et, akinek szüksége van rá. Megvannak az előnyei-hátrányai. Mindenkinek eltérő mértékben, használat specifikusan. De ez szinte minden eszköznél így van. De arról had ne mondjak semmit, aki azért vesz Apple terméket, mert világít rajta az alma és tudja mutogatni.

Hogyan telepítsünk macOs 10.15 Catalina-t, a nem támogatott Mac-re:

Sajnos a macOS Catalina, hivatalosan nem támogatja a 2012. előtti Macbook-okat. Viszont van egy módja amivel ez megkerülhető, hiszen maga a rendszer simán fut, például egy 2009-es Macbook-on is. Ezt a megoldást hívják macOS Catalina Patcher-nek. A lényege letöltöd a Patchert. Elindítod, majd ez letölti neked, a hivatalos Catalina rendszert az App Store-ból. Majd ezután 3 mód küzül választhatsz. 1. - Azonnal telepíti az aktuális gépre. 2. - Felillesztesz egy pendrive-ot, amire elkészíti a telepítőt. 3. - Lemezre készít egy ISO telepítőt. Ezek közül érdemes a pendriveos megoldást választani. Hiszen ha másnem utána megmarad a telepítőd és bármikor használhatod újra. Ha megvan a telepítő pendrive, csak bedugod, újraindítod a Mac-et és feltelepíted. A videó szépen érthetően végig mutatja lépésről lépésre a folyamat menetét, így ezt nem mesélgetem részletesen.  

macOS Catalina Patcher linkje:

http://dosdude1.com/catalina/

Az oldalon elérhető többek között, az alant belinkelt videó is. Illetve az aktuális Patcher verzió, a fontos információk, a kompatibilis rendszerek, az ismertebb kérdések és egy Gyakran Ismételt Kérdések menüpont is!

dosdude1 YouTube videója, ami végig vezet, hogyan is csináld:



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Technikai segítség, régi játékok újrajátszásához modern PC-ken, magyarul

Avagy szenvedéseim, hogy tudjak a Runaway játékokkal játszani, egy mai PC-n! Sziasztok! Mint észrevettétek végigfutott a Runaway első rész...