2022. október 27., csütörtök

Játékajánló: Star Wars: Dark Forces

Sziasztok!

Nemrég megvettem a Star Wars Collection-t és a Star Wars Classic Collection-t Steam-re. Az előbbi az az összes Csillagok Háborúja játékot magába foglalja, egészen a The Force Unleashed 2-ig befoglalva. A második pedig összes régi űrhajós játékot tartalmazza, mint például az X-Wing vagy a TIE fighter Special Edition. Ez így 14+9 játék, szóval, ha nagy Star Wars fan vagy, ez a két bundle neked is érdekes lehet, bár akkor már valószínűleg, meg is vannak, mert ezek a csomagok 2016-óta elérhetőek 😊 Na, de a lényeg az első pakk tartalmazza a teljes Jedi Knight sorozatot, amiből a Jedi Academy, de főleg az elődje a Jedi Outcast, gyerekkorom egyik nagyon meghatározó címe volt. Így gondoltam újra előveszem, de akkor már miért ne kezdjem az elejéről, ha a csomagban ott a Dark Forces és a folytatásai. Szóval elhatároztam végigjátszom a teljes sorozatot. Ezek közül, most az első részt, a Sötét Erőket veszem górcső alá. Nagy hiánypótlás nekem, talán pár perc kikapcsolódás nektek.


A Star Wars: Dark Forces egy első személyű lövölde, amit a LucasArts fejlesztett és adott ki, először 1995-ben MS-DOS-ra és Macintosh-ra, majd pedig 1996-ban Playstation-re. A tervezők és programozók Daron Stinett, Ray Gresko voltak, akiket az első feladatban Justin Chin, míg a másodikban Winston Wolff segítette. A fejlesztés 1993 szeptemberében kezdődött, amikor is nagyon népszerűek voltak az FPS-ek, hála a korábban megjelent Doom-nak. Az, hogy a Dark Forces első személyű lövöldözős játék legyen, az is a nagy előd és annak rajongói modjai ihlették, mint például az, amiben olyan kinézetet kaptak a pályák, mintha a Halálcsillagon lennénk. Eredetileg kalandjáték lett volna, ennek érdekében rejtvényeket és stratégiát vezettek be, de ennek köszönhető a cselekmény szál is. Sőt, ha már cselekmény, a főhős eredetileg Luke Skywalker lett volna, de hamar rájöttek, hogy ez korlátokat szabna a játékmenetnek és a történetnek is, így született meg Kyle Katarn, egy új karakter.


A játék története nagyjából az eredeti filmek előtt egy évvel játszódik, a Star Wars kiterjesztett univerzumában. A főhőse Kyle Katarn, az egykori birodalmi tiszt, aki most a lázadók szövetségének dolgozik, a társával Jan Orsszal és ők azok, akik felfedezik a Birodalom titkos Dark Trooper projektjét. Amely keretein belül új, erőteljesebb harci droidokat és páncélozott rohamosztagosokat fejlesztenének ki. A játék közben végig járunk több titkos bázist, büntető telepet, a Nar Shaddaa-t, magát Jabba hajóját, és a birodalmi fővárost is.


A játék a találó elnevezésű Jedi játékmotort használja, amit kifejezetten ehhez a játékhoz készítettek. A hasonlóság és az új FPS nézet miatt gyakran hívták Doom klónnak is, bár azzal szemben több a mai napig használatos újdonságot vezetett be, ami az elődjében nem volt jelen. Ezek közül kiemelendő a többszintes pályatervek, a kacsázás, az ugrás és a fel-le nézés lehetősége. Megjelenéskor kiváló fogadtatásban részesült, egyedül a Playstation verziót érték kritikák a grafikája és a lassú képkockasebessége miatt. 1999-re csaknem egymillió példányt sikerült belőle eladni, így egyértelmű siker lett, ami magával hozta a Jedi Knight sorozat útnak indulását. Ebben a sorozatban később olyan címeket kaptunk, mint a Dark Forces II, Jedi Knight – Jedi Outcast és a Jedi Academy.


Ugyancsak a semmiből írt új motornak köszönhetőek, hogy ez a technika immár képes volt teljes 3D-s objektumokat, animált textúrákat és árnyékolást létrehozni, de képes atmoszférikus hatások imitálására is, mint például a köd vagy a ködösítés. Manapság egyébként elérhető a játékhoz egy nem hivatalos új motor is, ami lehetőséget teremt, hogy széles képernyőn és nagyobb felbontásban élvezhessük a csillagok közti kalandokat.


A Dark Forces úttörő volt a maga korában, a játékos rendelkezésére állnak olyan nem fegyverként használható tárgyak is, mint az éjjellátó készülék vagy a jégkapcsok, amik a jeges pályákon segítenek, hogy ne csúszkáljon a karakterünk. De van például légzőmaszkunk, ami a mérgező légkörű pályákon szűri ki karakterünknek a levegőt. Ezek közül van, amit akkumulátorok táplálnak, de akárcsak a lőszereket, ezeket is találhatunk bőséggel elszórva a pályákon, illetve különféle rejtekhelyeken.


Összességében egy hatalmas élmény ez a játék. Elindításnál DOS-BOX-ban indul, ami hatalmas flow egy retro kedvelőnek. Aztán amikor elindul és betöltenek a klasszikus zenék, illetve képek, hatalmas élmény. Egyszerre érzed benne a Doom-ot, de már ott vannak a fentebb említett dolgok és elemek, amik később a Jedi Outcast-ban már annyira ismerősek és megszokottá váltak. Most pedig láthatom, hogy miből és hogyan fejlődött ki az FPS korszak egyik meghatározó játék sorozata. Maga a játék klasszikus kinézete először megijesztett, hiszen nekem sosem mentek jól a régi játékok végigjátszásai, értem ezt a klasszik Nintendo és a hasonló korabeli játékokra. De itt és most, simán végigviheted a pályákat egy kis odafigyeléssel. Persze van, ahol én is néztem videót segítségként, de büszkén mondom a legtöbbet magamtól értem el. Sokat segített ebben az is, hogy itt a legtöbb újítás, már megszokott elem a mai lövöldékben, így ezek mankóként segítettek. Star Wars fanoknak, retro kedvelőknek, de akár Doom kedvelőknek remek kikapcsolódás lehet. De, plusz pont a mai világban az is, hogy nem terheli a géped és így az áramfogyasztás sem ugrik majd az egekbe! Ja és „Ewoks Suck!”

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Technikai segítség, régi játékok újrajátszásához modern PC-ken, magyarul

Avagy szenvedéseim, hogy tudjak a Runaway játékokkal játszani, egy mai PC-n! Sziasztok! Mint észrevettétek végigfutott a Runaway első rész...