2023. március 23., csütörtök

Sorozatajánló: The Mandalorian

Sziasztok!

Elindult a harmadik évad és újra bele vethetjük magunkat kedvenc mandalórink legfrissebb csillagközi kalandjaiba. De előtte lássuk csak, hogy honnan is indult ez az egész, amit sokan csak úgy emlegetnek, hogy a „bébi Yodás” sorozat. Szóval górcső alatt; a The Mandalorian.


A mandalóri fajról a legtöbbet a Star Wars: A klónok háborúja című 3D-s animációs sorozatban hallhattunk és láthattunk. Ez ugye egy 2008-ban indított animációs széria volt, ami még a külön álló Lucasfilm fészerében, a névadó George Lucas saját kezei között készült és a Cartoon Network-ön került bemutatásra. Aztán a Disney felvásárlása után, már csak egy 13 részes, hatodik évadra futotta, de lényegében lezáratlanul, félben maradt a sorozat. Végül nézői nyomásra 2020-ban bemutattak egy 12 részes hetedik évadot, ami lezárta a történetszálat és lényegében a klónok háborújának nevezett időszakot is az (új) hivatalos Star Wars történelemben.


Szóval az írásom címadója, egy 2019-ben indult élőszereplős sci-fi, kalandsorozat, amit már szintén a Disney+ égisze alatt készítettek el és került bemutatásra. A már említett mandalóri faj, egyik megmaradt túlélőjének kalandjait izgulhatjuk végig, amint egy a birodalmi tisztogatást túlélő Jedi tanoncnak próbál segíteni. Igen, ő az a Yoda mester fajából származó Grogu nevű fiatal, akit mindenki csak Bébi Yoda-ként emleget és nem mellesleg, milliós bevételt hozott a Disney-nek az eladott plüss és egyéb figurák áraiból. A sorozat, csak hogy a Star Wars idővonalán eltudjuk helyezni, 5 évvel a Jedi visszatér után és 25 évvel Az ébredő Erő előtt játszódik.


De térjünk is vissza a címszereplő fajra. Ők ugye a Mandalor nevű bolygón éltek egészen a birodalom felemelkedéséig, amikor is a harcos természetük miatt Palpatine császár lebombáztatta az egész planétát, ezzel kiirtva a faj nagy részét. Csak kevesen élték túl, ők pedig szétszóródtak a galaxisban. Din Djarin is így járt és végül fejvadásznak állt a galaxis peremén. A sorozat később, a birodalom bukását követően veszi fel a történetszálat, amikor a birodalom megmaradt csapatai, különböző hadurakat szolgálnak. Din-t is egy ilyen hadúr, Gideon moff bérli fel, hogy szerezzen meg és vigyen el neki egy fiatal lényt, aki nem más, mint Grogu. A sorozat folyamán a kapcsolatuk elmélyül és végül hősünk nem adja át a kis zöld fickót, hiszen tudja; azzal alá írná a halálos ítéletét. Így inkább megmenekíti és elhatározza, hogy visszajuttatja a „fajtájához” a Jedik-hez.


Lényegében, minden évadnak megvan a maga cselekményszála, de van egy átívelő is, ami az átállást / visszarendeződést mutatja be a Birodalom bukása után és az Új-Köztársaság felemelkedése közben. De ez is évadonként jobban és jobban kinyílik. Az első évadban helyi szintű a konfliktus, majd a másodikban már feltűnik a birodalom maradéka és utánuk az Új-Köztársaság csapatai, sőt végül a Jedik, de főleg Luke Skywalker is megvillantja magát, hála a CGI-nek. A most, március 1-én bemutatott harmadik évadban pedig jobban bepillantást nyerhetünk az ex birodalmi katonák, tudósok életébe is, és láthatjuk azt is, hogy az Új-Köztársaság sem tökéletes Azaz globálisabb képet kaphatunk erről a sci-fi világról, meg hogy lényegében; nem minden fekete és fehér.


Az első évadban még űr-westernesebb szériát, Jon Favreau és Dave Filoni készíti. Mindketten rengeteg Star Wars animációs és élőszereplős sorozatban működtek már közre együtt, illetve külön is. Filoni többnyire az első, míg Favreau inkább a második stílusban alkot. Így írói munkára és a rendezésre nem lehet panaszunk, sőt a színészire sem. Főleg mert Din Djarin-t az a Pedro Pascal alakítja, akit a Trónok harcából vagy a Last of Us-ból már jól megismerhettünk. S bár az idő nagyrészében sisakban van, ettől függetlenül a teste többi részével és a hangjával, még nagyon is jól színészkedik. De ott van még a Bo-Katan-t alakító Katee Sackhoff, vagy a Gideon moff bőrébe bújó Giancarlo Esposito, csak hogy a legismertebbeket említsem. De részt vett a jelenetek elkészítésében számos kevésbé ismert, de annál tehetségesebb színész is, akik remekül elhitetik velünk, hogy ilyen az élet egy messzi-messzi galaxisban.


Érdekesség, hogy a The Mandalorian volt az első élőszereplős Star Wars sorozat, plusz ebből nőtt ki a The Book of Boba Fett, és egyik másik szereplő, de még a főszereplők zöme is feltűnik ebben a mellék szériában.

Mindent összefoglalva, az első két évad sem volt gyenge, de a harmadikban, igaz még csak az elején járunk, szuper szélesebben is rálátni a világra, illetve az egyének gondjaira, és hogy hogyan használja ki ezeket az egyik oldal, vagy mennyire nem törődik velük a másik. Amik mintha egy kicsit előre jeleznék a történet jövőjét. Tehát ez egy remek sci-fi, ami nem hiába sikeres a sorozatok között, de még a Star Wars franchise-on belül is kiemelkedőnek számít. A rajongóknak kötelező, mindenki másnak pedig nagyon ajánlott.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Technikai segítség, régi játékok újrajátszásához modern PC-ken, magyarul

Avagy szenvedéseim, hogy tudjak a Runaway játékokkal játszani, egy mai PC-n! Sziasztok! Mint észrevettétek végigfutott a Runaway első rész...