2023. május 11., csütörtök

Macbook-ok, macOS-ek és az OpenCore Legacy Patcher

Sziasztok!

Jelen írásomat egy 13” -os, Late 2011 Macbook Pro-n írom, de hogy mi is ennek az apropója? Hát egyrészt kipróbálom a szerzeményem, a másik pedig, hogy elmeséljem az OpenCore Legacy Patcher, a régi Macbook-ok és a friss macOS rendszerek történetét. Szóval kitekintünk a csóró Mac-esek világába! J


Minden kb. egy hónapja kezdődött, azzal, hogy találtam egy hirdetést, amiben egy 2015-ös, 13” -os Macbook Air-t hirdettek. Utána érdeklődtem és kiderült nincs is messze, így elmentem és megvettem. Az olcsóság oka alaplapi hiba volt, ami miatt csak úgy tudott működni a gép, ha le volt húzva az akkumulátor az alaplapról és töltőn volt folyamatosan. Ezt egy alaplap tisztítással és néhány apró alkatrész cserével, na és persze mindezért, némi kézpénz cserével orvosolni tudta egy igazán jó szakember. (Privátban eltudom küldeni az elérhetőségét!) Ezután tesztelgetni kezdtem, és lefrissítettem az OS-t, Big Sur-ről Monterey-re. De rájöttem, hogy hiába régebbi a gép, mégis elég drágán lehet fejleszteni. Csak a 128GB-os háttértár 256Gb-ra bővítése kb. 20.000 forintba került volna, 512-re pedig már 45.000-be. A rendszer pedig nem frissíthető tovább Venturára, amit persze a fent említett Patcherrel meg lehet oldani, de ha nem működik valami tökéletesen, márpedig nemfog, akkor lehet vele kínlódni, vagy visszaállítani a legutóbbi kompatibilis rendszerre. Szóval szórakozni drága, de komolyabb munkára, mint például a programozás Swift-ben, már nem alkalmas, mert már csak a legújabb rendszerrel kompatibilis a program. Így végül eladtam.


Viszont mindeközben volt nekem egy 12,5” -os, 6. generációs Intel i5-ös, Dell laptopom, ami használaton kívül állt, hiszen tavaly vettem ugye egy Huawei Matebook-ot. Így arra gondoltam elcserélem a Dell-t valami számomra hasznosabbra. Több emberre is ráírtam, de végül csak egy ember válaszolt pozitívan, aki pont egy 2011-es Macbook Pro-t árult. Neki a munkája miatt windows-os gép kellett, nekem meg valami „játszani”. Megegyeztünk, találkoztunk is személyesen és megtörtént a csere. Így lett újra Mac-em, ami karc mentes, jó állapotú, utángyártott töltős, kb. 3 órás akksi idővel rendelkezik és minden mellett könnyen és olcsobban fejleszthető, ha akarom.


Ezután letöltöttem a OpenCore Legacy Patcher 0.6.5-ös verzióját, ami segítségével feltettem rá a macOS Monterey-t. Azért ezt, mert sok olyat olvastam, hogy még nem minden esetben működik jól a Venuta a Patcher-rel. Viszont, mint kiderült a Monterey sem. A Térképek, illetve a PhotoBooth kb. fullra használhatatlanok voltak, minden más viszont egészen jól működött. Ezeknél vagy az ablak bizonyos része vagy az egész úgy ahogy volt, feketén jelent meg. Ezeket a hibákat jelenleg csak azzal lehet kiküszöbölni, hogy az egyel régebbi, Big Sur-t telepítjük. Így is tettem, itt már minden tökéletesen működött, kivéve az első frissítést, ami a Safari-hoz jelzett és töltött le a rendszer, ami után folyamatosan összeomlott az egész. Ezt persze kilehet küszöbölni a Google Chrome telepítésével, de nem sz*rakodtam, újra raktam az egészet és letiltottam a frissítéseket. Azóta minden tökéletesen megy. Jelenleg is ezt a gépet és rendszert gyűröm, ami eddig meglehetősen fluidan megy, persze irodai munka alatt. Másra amúgy sem érdemes használni, lévén a hardver korából adódóan. S bár olcsóbban lehetne fejleszteni, mint az újabb modelleket most még talán nem érdemes. Később, ha beválik a gép, viszont a háttértárat lehet nagyobb méretű, 2,5” -ös SSD-vel, a memóriát pedig a 2x4GB helyett, 2x8GB-os (DDR3-1333Hz) modulokra cserélni. Mindezt pedig kb. összesen annyiból, mint a 2015-ös Macbook Air-nél csak a háttértár növelése lett volna 256GB-re. Szóval jó deal-nek néz ki, eddig. A kérdés meddig tartja fent az érdeklődésem az Apple gépe és rendszere, hiszen, egyébként mindig, mindent vagy a Windows-os asztali, vagy a Huawei notebook-on csinálok. Plusz hiába a hordozhatóság az idő múlik, a gépek pedig az évek során vékonyodtak, és a 2021-es Matebook-om jóval könnyebb, a 10-évvel korábbi Macbook Pro-nál, egészen pontosan 2,04 helyett csak 1,4kg. Szóval kérdések vannak, de majd az idő eldönti.


Érdekesség, hogy az egész program és a hivallása egy dosdude1 nevű srác, macOS Sierra/High Sierra/Mojave/Catalina Patcher-jeiből indult el.

Az OpenCore Legacy Patcher telepítése:



Telepítés:
Miután letöltöttük, kicsomagoljuk és behúzzuk a Finder, alkalmazások mappájába. Kész.


Rendszerek telepítése, nagyjából:
Letöltjük az OpenCore-t. „Telepítjük”. Ezután a programon belül letöltjük a telepíteni kívánt OS verziót. Közben egy legalább 3.0-ás pendrive-ot leformázunk. Ha befejeződött a letöltés, az üres pendrive-ra megcsináljuk belőle a telepítőt, plusz felrakjuk ugyanide a Patchert is. Ezután újraindítjuk a gépet, miközben nyomva tartjuk az Alt, másnevén az Options billentyűt és elindul a telepítő. Itt két lehetőségünk van.
  1. Felfrissítjük a rendszert.
  2. Töröljük a belső meghajtót, és arra frissen telepítjük a macOS-t.
Ha kész a telepítés, bejelentkezünk a fiókba majd pedig az OpenCore Legacy Patcher felajánlja az önmaga telepítését a friss rendszer mellé a belső meghajtóra. Erre mielőtt igent nyomnánk, le kell választani a pendrive-ot és el kell távolítani. Ezután nyomunk az igen-re, majd ismét nyomva tartjuk az Alt/Options gombot. Ezután folyamatos nyomva tartás mellett az előbukkanó telepítési helyek közül kiválasztjuk az EFI-t, ami a belső rendszerindító, ezen belül pedig miután lenyomtuk a CTRL gombot is, rákattintunk a belső meghajtó alatt megjelenő kör alakú nyílra. Ez után már csak bebootol a rendszer és kész.


Meg kell jegyeznem, hogy ezután a videókban mindig ott volt a OpenCore az alkalmazások mappában, de nekem nem. Én manuálisan letöltöttem és behúztam újra a mappába. Viszont terminálban ellenőrizve, tutira telepítve volt a rendszermeghajtóra. Ennek miértjére még nem jöttem rá. Egyébként ide alulra belinkelem majd a Big Sur, Monterey és Ventura rendszerek angol nyelvű telepítését bemutató videókat. Sok sikert, ha megpróbálkoznál vele!



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Technikai segítség, régi játékok újrajátszásához modern PC-ken, magyarul

Avagy szenvedéseim, hogy tudjak a Runaway játékokkal játszani, egy mai PC-n! Sziasztok! Mint észrevettétek végigfutott a Runaway első rész...