2023. július 20., csütörtök

Játékajánló: Resident Evil 4. (remaster verzió)

Sziasztok!

Kezdjük egy kis emlékeztetővel a Resident Evil franchise-ról:

Én nemrég, kb. a tavasz elején döntöttem úgy, hogy végigjátszom az első résztől, a Village című nyolcadik részig. Anno a hetedik és nyolcadik epizódot már végig toltam, innen is jött az ötlet, miért ne ismerném meg a teljes történetet első kézből és az elejétől. Az első két játék irányítása nagyon nem jött be, így sajnos ezeket már az elején töröltem a merevlemezről. De aztán jött a nagyon kellemes meglepetés, a felújított második, harmadik és nemrég a negyedik epizód miatt.


Az egész Resident Evil (Japánban Biohazard), egy japán média-franchise, ami ugyanazon névvel egy túlélőhorror-videójáték-sorozat formájában indult el. A fejlesztő és a kiadó is a Capcom, a tervezői széket pedig nem más foglalhatta el, mint Mikami Sindzsi. Ő az a japán videójáték-tervező, rendező és producer, akinek nem csak ezen szériának, hanem a Dino Crisis sorozatnak az első részét is köszönhetjük.

Az első játék eredetileg PlayStation-ra jelent meg, még 1996. március 22-én, de később az összes részt tekintve kb. minden platformon megfordult a franchise. A későbbi részeit is a Capcom fejlesztette és az első rész „atyja” Mikami Sindzsi tervezte. Később filmadaptációk, könyvek, képregények, akciófigurák is készültek a játéksorozat és a szereplői alapján. Az egész franchise-ra nagy hatással volt George A. Romero „Dead” sorozata, és az eredeti Alone in the Dark videójáték, illetve a NES-re írt és fejlesztett Sweet Home is. Na, de nézzük is azt a frissen felújított negyedik részt;

Resident Evil 4.

Eredeti: 2005. – GameCube, Windows, Wii, PlayStation 2, PlayStation 3, mobiltelefon (Japánban), iPhone, Xbox360

Remake: 2023. – PlayStation 5, Playstation 4, Xbox Series X/S, Windows


S ím elértünk az idén március 23-án megjelenő új epizódhoz. A Capcom látva a 2. és 3. rész sikerét, remakelte ezt az anno, eredetileg is jól sikerült negyedik részt. Most viszont frissített cselekményt, új látványt, karaktereket, szereplőket és megváltozott játékmenetet kapunk. Újra Leon S. Kennedy bőrébe bújhatunk, de nem maradhat el a második irányítható karakter sem, aki most egy fegyver nélküli egyén, Ashley Graham, az Egyesült Államok elnökének lánya. Sőt, Leon eredetileg ő utána indult el Spanyolországba, hiszen a lányt elrabolta egy kultusz, amit Los Illuminados néven emlegetnek.


A játék az első két hétben négymillió példányban kelt el és ezzel megkapta a leggyorsabban fogyó Resident Evil játék címet. A 2005-ös eredeti verzió „váll feletti” nézetű, harmadik személyű lövöldözős játék menetetét meghagyták, de a látványelemeket és a grafikát újra tervezték-átdolgozták. A második/harmadik részből az „oldj meg egy rejtvényt, hogy megszerezz valamit, amivel tovább tudsz jutni” elemeket tovább vitték, de egyszerűbb „heal-elési” rendszert építettek be. A fejlesztők modernizálták a harcrendszert, hogy összhangban legyen a legutóbbi Resident Evil játékkal, a Resident Evil Village-el (2021), valamint a Resident Evil 2 és Resident Evil 3 remake-jeivel. A célzás elősegítésére az eredeti játék lézeres irányzékot használt minden fegyveren; ezt retikulával (célzó hálóval) helyettesítették. A lézert előnyben részesítő rajongók megnyugtatására azonban a Capcom már a játék megjelenésekor mellékelte azt is. A Resident Evil 2- höz hasonlóan a késnek is korlátozott a tartóssága, és használat közben elhasználódik.


A második karakter Ashley szerepét átdolgozták, az eredeti verzióban több parancsot adhattunk neki, míg most két eshetőség közül választhatunk a szoros és a laza követés. Az első a közös együttműködést segíti, míg a második parancs arra szolgál, hogy ha támadnak az ellenfelek akkor addig Ashley félretud húzódni az ellenség támadása esetén. Viszont van még az elrejtés parancs is, ami kevesebbszer, főleg bizonyos szekrényeknél/rejtekhelyeknél jelenik meg, amikor Leon várhatóan nagyobb/nehezebb ellenségekkel fog megküzdeni. A kihívás fenntartása érdekében Ashley egészségjelzőjét eltávolították, és már nem lehet gyógynövényekkel gyógyítani. Amikor súlyos sérülést szenved, elesik, és újra kell éleszteni, hogy elkerüljük a játék, idő előtti befejeződését. Az eredeti játékhoz hasonlóan Ashley-t időnként átküldhetjük bizonyos lyukakon/nyílásokon, az ajtók kinyitásához. Sőt az eredeti játékkal ellentétben, itt Ashley már egyedül is le tud ereszkedni a létrákon, nem kell külön megparancsolnunk neki.


Aztán lássuk a saját véleményem; én személy szerint Resident Evil játékkal először a 7-tel találkoztam, ami annyira megfogott, hogy az utána megjelenő 8-at, már szinte a piacra kerülése után meg is vettem. Így nekem ezek lettek az alapok, és bár az alapkoncepció, hogy a történet egy spanyol faluban játszódik régebbi, mint a Village, mégis ez utóbbiból sok inspirációt vettek át a Resident Evil 4 felújítása során, hiába az alapok régebbi mivolta. Szóval alapok ide vagy oda nekem teljesen olyan volt, mintha a Village egy kiegészítőjével játszanák, persze ha nem vesszük figyelembe a történetet.


Mindent összevetve, nekem egy teljesen szuper élményt okozott, mind ez a frissen felújított negyedik, mind pedig az előző írásomban bemutatott második és harmadik epizód is. Jó történetek, remek karakterek, szuper hangulat és kimondottan kellemes harcrendszer, a fejtörők pedig nem feltételeznek egy Albert Einsteint a gép előtt. Viszont nem is túl egyszerűek. Ha érdekel a Resident Evil világa érdemes tenned egy próbát. Ha a régebbi verziókkal játszottál akkor azért, mert kimondottan jól lettek remasterelve ezek a részek. Ha pedig már valamelyik újabbal nyomtad (és főleg, ha tetszett is), nos akkor ezeket végig játszva sem fog csalódás érni. Jó játékot!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Technikai segítség, régi játékok újrajátszásához modern PC-ken, magyarul

Avagy szenvedéseim, hogy tudjak a Runaway játékokkal játszani, egy mai PC-n! Sziasztok! Mint észrevettétek végigfutott a Runaway első rész...